Türkiye Bor Madeni Haritası

bor madeni

Türkiye Bor Madeni Haritası: Bor Madenleri Nerede (Hangi İllerde) Bulunur Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkeler bulundurdukları madenleri göre zenginliklerini de belirler. Ülkemizde de en çok bulunan madenlerden bir tanesi Dünya üzerinde en çok bulunan maden bir tanesi olan Bor madenidir. Bor madeni birçok alanda kullanılabilmektedir. Bor madeni ile ilgili detayları derledik

Bor madeni birçok kişinin bilmediği ancak son zamanların en önemli madenleri arasında görülen bir madendir. Kullanım alanı oldukça geniş olan Bor madeni ülkemizde dünya üzerindeki en büyük rezerve sahiptir. Bu sebeple oldukça önemli bir maden olan Bor madeni ülkemizin en büyük zenginliklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bor Nedir? Bor Madeni Neden Önemlidir?

Bor; Periyodik tabloda B simgesiyle gösterilen atom numarası 5, atom ağırlığı ise 10.81 olan metal ametal arası iletken özelliğe sahip bir elementtir. Periyodik tablonun 3A grubunun ilk ve en hafif elementi olarak kabul edilir. Bor madeni çeşitli metal veya ametal elementler ile yaptığı bileşiklerin gösterdiği farklı özelliklerinden dolayı birçok alanda kullanılmasına olanak sağlar. Bor bileşiklerinde metal dışı bileşikler gibi davranırken, saf bor karbon gibi elektrik iletme özelliğine sahiptir. Kristalize bor görünüm olarak elmasa benzer ve neredeyse elmas kadar sert bir elementtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsin

X